Jednym ze skutków ogłoszenia upadłości dłużnika jest rozpoczęcie procesu sprzedaży wszystkich składników majątku podlegających egzekucji, zwłaszcza nieruchomości.
W typowym przebiegu postępowania syndyk dokonuje sprzedaży składników majątku najczęściej w drodze przetargu/licytacji odpowiednio do treści przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w postępowaniu cywilnym a wygrywający przetarg staje się właścicielem licytowanego składnika po uiszczeniu ceny nabycia na rachunek masy upadłości.
Czy istnieje zatem jakikolwiek sposób na to aby np. wspólna nieruchomość małżonków, z których w stosunku tylko do jednego ogłoszono upadłość pozostała w ich posiadaniu pomimo sprzedaży przez syndyka w wyniku likwidacji masy upadłości do której przecież ta nieruchomość wchodzi?
Odpowiedzią na pytanie jest tzw. przygotowana likwidacja uregulowana w art. 4912 ust. 1 a. prawa upadłościowego. Artykuł ten przewiduje, że w postępowaniu o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej uczestnik postępowania może złożyć wniosek o zatwierdzeniu sprzedaży składników majątku o oznaczonej wartości.
W praktyce oznacza to, że uczestnik postępowania już przy złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości, może wskazać nabywcę określonego składnika majątku, który w przeciwnym razie i tak będzie podlegał likwidacji (sprzedaży) w toku właściwego postępowania upadłościowego.
Rozwiązanie to jest szczególnie atrakcyjne dla małżonków upadłego czy innych członków rodziny, gdy przedmiotem licytacji ma być objęta np. wspólna nieruchomość a małżonek wypłacalny czy właśnie najbliżsi posiadają własne środki finansowe na jej zakup.
Aby osiągnąć efekt w postaci całkowitego oddłużenia niewypłacalnego małżonka, dobrym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o ogłoszenie jego upadłości z jednoczesną ofertą zakupu określonego składnika przez wskazaną we wniosku osobę. Efektem jest zachowanie nieruchomości w faktycznym posiadaniu rodziny, której nie nabywa osoba trzecia a z drugiej strony osiągnięty zostaje cel postepowania upadłościowego z udziałem konsumenta w postaci ostatecznego umorzenia pozostałych niespłaconych zobowiązań dłużnika.
Ustawa prawo upadłościowe w art. 56b i 56c określają za jaką cenę możliwe jest nabycie składników majątku dłużnika w trybie przygotowanej likwidacji czyli tzw. pre-packu.
Cena uzależniona jest od więzi łączących nabywcę z osobą upadłego.
I tak, jeżeli nabywca jest:
nabycia można dokonać tylko po cenie nie niższej niż oszacowana przez właściwego biegłego sądowego, czyli po cenie rynkowej.
Jeżeli natomiast nabywcą jest osoba obca (spoza kręgu osób wymienionych powyżej) , Sąd wyraża zgodę na warunki nabycia wskazane w ofercie, o ile wskazana tam cena jest wyższa aniżeli możliwa do uzyskania w postępowaniu upadłościowym przy likwidacji ( sprzedaży) w trybie ogólnym, pomniejszona o koszty postępowania oraz inne zobowiązania masy upadłości, które musiały by być poniesione przy sprzedaży składnika majątku w tym trybie. Wyjątkowo Sąd może się zgodzić na sprzedaż po cenie zbliżonej (a zatem niższej od możliwej do uzyskania w toku postępowania) jeżeli przemawia za tym np. ważny interes publiczny.